rood blauwe elepsis logo Belegger.nl

Europese beurzen openen naar verwachting hoger

Europese beurzen openen naar verwachting hoger
Beeld: Deutsche Börse AG

(ABM FN-Dow Jones) De Europese beurzen gaan dinsdag een hogere opening tegemoet. Mogelijk komt er vandaag groen licht voor het Duitse infrastructuur- en defensiefonds ter waarde van 500 miljard euro

IG voorziet een openingswinst van 109 punten voor de Duitse DAX, een plus van 30 punten voor de Franse CAC 40 en een stijging van 21 punten voor de Britse FTSE 100.

De aandelenmarkten in Europa zijn maandag de week positief gestart, waarbij beleggers onder meer oog hadden voor de stemming in de Bondsdag op dinsdag over de hervorming van de Duitse staatsschuld.

Hierbij stegen de verwachtingen dat het Duitse begrotingsplan dinsdag de goedkeuring van de Bondsdag zal krijgen. Volgens verschillende mediaberichten heeft de volgende bondskanselier van Duitsland, Friedrich Merz, de steun van de Groenen en de SPD gekregen om de staatsschuld te verhogen, zodat de defensie-uitgaven kunnen worden verhoogd.

Wel meldde persbureau Reuters maandag dat de extreemrechtse AfD naar een constitutioneel hof in Duitsland is gestapt om de parlementaire stemming op dinsdag te blokkeren. Volgens de partij hebben externe deskundigen niet de tijd gekregen om de plannen te onderzoeken, schreef het persbureau.

Merz wil een infrastructuur- en defensiefonds van 500 miljard euro opzetten en ingrijpende wijzigingen in de schuldregels doorvoeren en hoopt de plannen door het vertrekkende parlement heen te loodsen. De nieuwe Bondsdag, met een grotere groep aan extreem-rechtse en extreem-linkse wetgevers, zou zijn plannen kunnen blokkeren, zo is de gedachte. Het nieuwe parlement neemt op 25 maart zitting.

De ZEW-index voor het bedrijfsleven op dinsdag zou ondertussen een vroege indicatie kunnen geven van hoe het voorgestelde pakket in Duitsland wordt ontvangen.

Ook op het programma deze week staan de definitieve inflatiecijfers voor februari van de eurozone, die woensdag worden verwacht, terwijl verder algemeen wordt verwacht dat de Bank of England donderdag haar belangrijkste rentetarief ongewijzigd zal houden op 4,50 procent na de verlaging van vorige maand.

Op het geopolitieke front meldden diverse media maandag dat president Trump en de Russische president Vladimir Poetin elkaar dinsdag zullen spreken over de oorlog in Oekraïne. Trump wil een einde aan de oorlog maken en ziet hiertoe goede kansen, maar de vraag is hoe Moskou reageert.

Stijgers en dalers

In Frankfurt was de dagwinst voor Sartorius, dat 3,3 procent kon bijschrijven, gevolgd door Siemens Energy en Bayer met winsten van 2,7 en 2,2 procent.

De grootste daler was Symrise, dat 1,6 procent verloor. Zalando daalde met 1,2 procent.

In Parijs deden de banken BNP Paribas en Société Générale goede zaken. BNP voerde de CAC 40 aan met een winst van 2,9 procent en Société won 1,7 procent.

Edenred en Kering hadden het zwaarder met verliezen van 1,6 en 2,8 procent.

In Brussel viel de stijging van Umicore op dat 5,3 procent kon bijschrijven.

Prosus voerde de AEX in Amsterdam aan, met een plus van 2,0 procent.

De Britse verzekeraar Phoenix steeg met 10,7 procent, na cijfers en een outlookverhoging.

Euro STOXX 50          5.445,55 (+0,8%)
STOXX Europe 600        550,94 (+0,8%)
DAX                         23.154,57 (+0,7%)
CAC 40                      8.073,98 (+0,6%)
FTSE 100                   8.680,29 (+0,6%)
SMI                          13.058,12 (+1,1%)
AEX                              913,95 (+0,9%)
BEL 20                       4.477,95 (+1,5%)
FTSE MIB                  39.022,40 (+1,0%)
IBEX 35                    13.147,20 (+1,1%)

AMERIKAANSE AANDELEN

Wall Street gaat een lagere opening tegemoet, nadat de Amerikaanse beurzen maandag hoger zijn gesloten. Zij gaven zo het ingezette herstel van vrijdag een vervolg.

De aandacht van beleggers ligt deze week bij de Fed, dat bij zijn rentebesluit woensdag naar verwachting de rente ongemoeid laat. Beleggers zullen goed letten op de woorden van voorzitter Jerome Powell, die voor het eerst spreekt sinds de S&P 500 vorige week formeel in een marktcorrectie belandde. 

Rothschild & Co Wealth Management denkt dat de eerstvolgende renteverlaging door de Fed in juni kan worden verwacht.

Een ander evenement dat deze week aandacht zal trekken is een conferentie van Nvidia over GPU-technologie.

Economisch nieuws was er maandag over de industrie in New York. De zogeheten Empire State index daalde van 5,7 in februari naar -20,0 in maart, door een forse verslechtering van de nieuwe orders.

De Amerikaanse detailhandelsverkopen stegen in februari met slechts 0,2 procent, bleek verder maandagmiddag, waar analisten rekenden op 0,6 procent groei. In januari daalden de winkelomzetten sterker dan eerder was gemeld, met 1,2 procent.

Economen van Citi wezen op de recente volatiliteit in de detailhandelsverkopen, wat betekent dat het "belangrijk is om het gemiddelde te nemen van een paar maanden aan gegevens om een gevoel te krijgen van de onderliggende trend".

In januari stegen de bedrijfsvoorraden in de VS in lijn met de verwachting met 0,3 procent ten opzichte van een maand eerder. Op jaarbasis stegen de bedrijfsvoorraden in januari met 2,3 procent.

Het vertrouwen onder Amerikaanse huizenbouwers is in maart daarentegen nog verder gedaald. De NAHB-huizenindex daalde van 42 in februari tot 39 deze maand. Als de index lager dan 50 is, dan beoordelen huizenbouwers de verkoopomstandigheden als negatief.

De OESO verlaagde intussen zijn ramingen voor de mondiale economische groei dit jaar. De mondiale economische groei in 2025 wordt nu geraamd op 3,1 procent, vergeleken met 3,2 procent in 2024. In december rekende de Parijse denktank juist nog op een groeiversnelling tot 3,3 procent.

De escalerende handelsoorlog met Europa bedreigt een handelsrelatie die 9,6 biljoen dollar waard is aan bilaterale handel en investeringen, zo meldde de Amerikaanse kamer van koophandel, die wijst op het risico dat niet alleen de handel, maar ook de veel grotere investeringen hier een knauw van zullen krijgen.

De olieprijzen waren hoger gesloten nadat president Donald Trump zei dat de VS Iran verantwoordelijk zouden houden voor elke toekomstige aanval door de Houthi's. Een vat WTI-olie werd 0,6 procent duurder op 67,58.

De rentes in de VS bleven dicht bij huis en de euro/dollar steeg naar 1,0920. De euro zou verder kunnen stijgen ten opzichte van de dollar, door de zorgen over een tragere economische groei in de VS, lagere rendementen op staatsobligaties en de Duitse plannen voor begrotingsuitgaven, aldus Société Générale.

De voorgestelde wijziging van de Duitse schuldenrem, waar normaliter dinsdag over wordt gestemd, is "zo'n belangrijk moment in de geschiedenis van Europa" dat het zou moeten betekenen dat het dieptepunt dat de euro in 2022 bereikte ten opzichte van de dollar, in de komende 10 of 20 jaar niet wordt bereikt, zei de Franse bank.

Stijgers en dalers

PepsiCo neemt Poppi, een snelgroeiend prebiotisch frisdrankmerk, over voor 1,95 miljard dollar. Het overnamebedrag van 1,65 miljard dollar wordt aangevuld met 300 miljoen dollar aan belastingvoordelen die door PepsiCo worden verwacht.

De overname omvat ook een extra earnout-vergoeding, die pas wordt uitgekeerd als bepaalde prestaties binnen een afgesproken termijn worden gerealiseerd. De overname is onderhevig aan goedkeuring van toezichthouders. Het aandeel PepsiCo steeg maandag met 1,9 procent.

Het aandeel Affirm sloot 4,2 procent lager, nadat sectorgenoot Klarna bekendmaakte dat het de enige aanbieder van 'kopen op krediet' voor Walmart in de VS wordt. Affirm werkte sinds 2019 samen met Walmart.

Intel steeg met 6,8 procent, na een Reuters-rapport dat zei dat de nieuwe CEO Lip-Bu Tan mogelijk van plan is om het middenmanagement te verminderen, de chipproductieprestaties van het bedrijf te verbeteren en nieuwe halfgeleiders te introduceren om servers met kunstmatige intelligentie van stroom te voorzien. Het rapport citeerde mensen die bekend zijn met Tans denkwijze.

Norwegian Cruise Line steeg met 4,4 procent. Het cruisebedrijf kreeg een koopadvies van JPMorgan.

Het aandeel Guess steeg bijna 30 procent na een overnamebod van WHP Global. Het bedrijf wil via haar dochteronderneming WHP Investments, de kledingretailer voor 13,00 dollar per aandeel in contanten over nemen. 

Nvidia verloor 1,8 procent. De GTC-conferentie start maandag en verwacht wordt dat het bedrijf nieuwe versies van zijn AI-chips gaat aankondigen. In Azië ging het aandeel Samsung aan de leiding in afwachting van de nieuwe plannen. Nvidia-CEO Jensen Huang geeft dinsdag een presentatie en zal donderdag een paneldiscussie voeren over de toekomst van quantumcomputers.

Tesla verloor 4,8 procent. Vorige week daalde het aandeel voor de achtste week op rij.

Airbnb gaat meer spenderen aan marketing en personeel om nieuwe omzetbronnen aan te boren naast het delen van woningen. De nieuwe plannen moeten 1 miljard dollar omzet toevoegen aan de huidige omzet die vorig jaar 11,1 miljard dollar bedroeg. Het aandeel steeg ruim 3 procent.

De Chinese zoekmachine Baidu, dat een Amerikaanse notering heeft, steeg 9 procent nadat het bedrijf een nieuw AI-model onthulde, genaamd Ernie X1. Dit zou even goed werken als het model van DeepSeek tegen de helft van de prijs.

Science Applications International steeg met ruim 7 procent nadat het IT-dienstverlenende bedrijf een aangepaste winst voor het vierde kwartaal rapporteerde die de schattingen van analisten overtrof en de onderkant van zijn bereik voor de winst en omzet van het fiscale jaar verhoogde.

Later deze week worden nog onder meer bedrijfscijfers verwacht van Micron Technology, FedEx, Nike, Accenture, XPeng, Nio, General Mills, Lennar, Carnival, PDD Holdings en Lululemon Athletica.

S&P 500 index                  5.675,12 (+0,7%)
Dow Jones index             41.841,63 (+0,9%)
Nasdaq Composite           17.808,67 (+0,3%)

AZIE

De Aziatische beurzen noteerden dinsdag over de brede linie in het groen.

Nikkei 225                     37.865 (+1,3%)
Shanghai Composite      3.431 (+0,1%)
Hang Seng                    24.657 (+2,1%)

VALUTA

De euro/dollar noteerde op 1,0908. Bij het sluiten van de Amerikaanse beurzen stond er nog een stand van 1,0920 op de borden.

USD/JPY Yen   149,68
EUR/USD Euro  1,0908
EUR/JPY Yen   163,28

MACRO-AGENDA:

11:00 ZEW economisch sentiment - Maart (Dld)
11:00 Handelsbalans - Januari (eur)
13:30 Woningbouw en bouwvergunningen - Februari (VS)
13:30 Importprijzen - Februari (VS)
14:15 Industriële productie - Februari (VS)

BEDRIJFSNIEUWS:

07:00 B&S Group - Cijfers vierde kwartaal

 

Bron: ABM Financial News

ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Community trend

Zal het aandeel stijgen of dalen naar aanleiding van dit nieuwsbericht?

Aandeel Kies Huidige trend
CAC 40 kopen verkopen

100% zegt kopen

1 stemmen

DAX kopen verkopen

100% zegt kopen

1 stemmen

PSI kopen verkopen

100% zegt kopen

1 stemmen