braniek schreef op 8 oktober 2019 16:28:
oordelen van preferente aandelen
Preferente aandelen worden ook wel prefs genoemd. Preferente aandelen hebben bepaalde voorrechten. De houders van preferente aandelen krijgen doorgaans een dividend percentage. Dat houdt in dat het dividend dat wordt uitgekeerd een vast percentage van de nominale waarde en niet, zoals bij gewone aandelen, een bepaald deel van de behaalde nettowinst. Wat er daarna overblijft voor een uitkering aan de aandeelhouders, is bestemd voor de houders van de gewone aandelen en certificaten. Het is zelfs zo dat sommige preferente aandelen ook in deze dividenduitkering nog eens meedelen. Dat betekent ook dat de preferente voorrang hebben op de gewone aandelen als de winst tegenvalt. De preferente aandeelhouders hebben bij een faillissement een voorkeurspositie boven de gewone aandeelhouders.
Nadelen van preferente aandelen
Een nadeel is dat de prefs relatief weinig worden verhandeld in Nederland, dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Verenigde Staten van Amerika. Bovendien zijn de prefs met vaste dividend percentages gevoeliger voor rentewijzigingen.
Beschermingsconstructies
Preferente aandelen worden ook gebruikt om beschermingsconstructies tegen overnames op te bouwen. Soms geven prefs door hun waarde disproportioneel extra stem bevoegdheden ten opzichte van de gewone aandelen.