rood blauwe elepsis logo Belegger.nl

Slotcall: AEX struikelt vlak voor de finish, in oog van de cijferorkaan

AEX (-0,2%) zakt op het laatste moment door het ijs. Chipaandelen bungelen onderaan. Koersexplosie Theon. En verder: Grok, Baidu, Prosus en vooruitblik op cijferstorm morgen.

Slotcall: AEX struikelt vlak voor de finish, in oog van de cijferorkaan

AEX: -0,2% | AMX: +0,6% | AScX: +0,6% | S&P500: +0,1%

De highlights van dinsdag 18 februari:

  • De AEX-index zakte in de laatste handelsuren onder het vorige slot
  • De AMX en AScX kleurden wél groen, net als de meeste andere indices in Europa
  • Defensie-aandelen zagen opnieuw in de lift, Theon +13%.
  • Musk lanceert nieuwe versie Grok als antwoord op ChatGPT en DeepSeek

Dit was een klassiek stilte-voor-de-stormdagje, waarbij de AEX-index dicht bij huis bleef, bij gebrek aan richtinggevend nieuws. De komende twee dagen buitelen bedrijven over elkaar heen om de cijfers te presenteren, maar vandaag was de bedrijfsagenda maagdelijk leeg.

De AEX hield dapper stand, maar moest aan het einde van de middag de witte vlag hijsen. De drie chipaandelen bungelden onderaan en dan behoor je in Europa al snel tot de slechtste jongetjes van de klas.

Bankaandelen voerden de boventoon, ABN Amro (+3%) voorop. Ook de drie verzekeraars, die morgen en overmorgen met cijfers komen, zaten in de voorhoede, evenals Prosus, waarover verderop meer.

De AMX en AScX lagen er een stuk beter bij. Hier waren ook aanmerkelijk minder dalers.

Defensie-aandelen schieten opnieuw door het dak

Europese defensie-aandelen gingen opnieuw als warme broodjes over de spreekwoordelijke toonbank. De Stoxx 600 Aerospace & Defense-index, die maandag al een record aan tikte, steeg met nog eens 1%. Aandelen als Airbus (+1,5%), Thales (+2,3%) en Leonardo (+2,2%) werden hoger gezet. Niet elk aandeel uit deze index zat overigens in de lift. Rheinmetall en Safran daalden met 0,3%.

Wie de risico's en kansen zoveel mogelijk wil spreiden, kan kiezezn voor een defensie-ETF, in plaats van lsose aandelen. IEX-analist Teun Verhagen zocht onlangs voor u uit welk fonds de beste papieren heeft. Dat leidde tot een verrassende keuze.

Lees ook: Deze (onbekende) defensie-ETF is de beste

Ook in Amsterdam is er een beursgenoteerd defensiebedrijf: Theon, fabrikant van nachtkijkers. Dit aandeel zag gisteren al de beurskoers met ruim 5% opveren in reactie op de jaarcijfers van vrijdagavond. Vandaag kwam daar nog eens 13% bij. Het aandeel is ook door Berenberg op de kooplijst gezet. Ook Teun Verhagen legde Theon vandaag op de snijtafel. Zijn bevindingen (met nieuw koersdoel) leest u hier.

Dat defensie-aandelen het zo goed doen, komt vooral door plannen van EU-landen om hun defensiebudgetten flink op te krikken. Er is zelfs geopperd om investeringen in defensiematerieel buiten de strikte begrotingsregels te houden, zodat Brussel een oogje dichtknijpt als landen door forse uitgaven buiten de lijntjes kleuren. Dat laatste plan is trouwens niet onomstreden.

Waar het vooral op neerkomt, is dat Europa zich realiseert dat het meer op zichzelf is aangewezen bij de verdediging van het continent, en niet blind op de VS kan leunen. Dat bleek vandaag ook, toen in Saoedi Arabië de vredesbesprekingen tussen Rusland en de VS over de oorlog in Oekraïene van start gingen, zonder dat Europa daar een rol in speelt.

Chinese tech is back

Ondertussen woedt er ook op technologisch gebied een harde strijd, en wel om marktdominantie op het gebied van AI. Het spel is op de wagen sinds de lancering van het Chinese DeepSeek in januari. China is opeens een factor van betekenis geworden. Dat legt Chinese techaandelen geen windeieren. En ook aandeelhouders van techinvesteerder Prosus niet: zij profiteren van de flinke koerswinst van Tencent, waarin het een belang van zo'n 24% heeft, en dat een groot deel van de portefeuille uitmaakt.


Alleen al de afgelopen dagen is de koers van Tencent met 17% omhoog geknald. De techreus meldde dit weekend dat het is begonnen met het testen van AI-chatbot DeepSeek in de zoekfunctie van Weixin, de grootste berichten-app van China. Een andere opsteker was dat de Chinese leider Xi Jinping gisteren om de tafel zat met diverse Chinese techondernemers, onder wie de CEO van Tencent. Dit kan worden gezien als een mooie stap in de verbetering van de relatie tussen Beijing en grote private bedrijven.

Voor IEX-analist Hildo Laman waren de recente ontwikkelingen reden om het aandeel Prosus nog eens tegen het licht te houden.

Winstverdubbeling Baidu

Een andere Chinese techreus ontpopt zich ook steeds meer als een AI-bedrijf: Baidu. Dit was in 2023 het eerste grote Chinese techbedrijf met een alternatief voor ChatGPT: Ernie. Het AI-programma werd echter overschaduwd door de chatbots van andere marktpartijen. Maar in de tweede helft van dit jaar komt er naar verwachting een nieuwe versie: Ernie 5.0. En Ernie wordt komend voorjaar gratis beschikbaar voor iedereen.

Vandaag presenteerde Baidu de cijfers. De omzet stond wat onder druk, maar de nettowinst verdubbelde. Volgens CEO Robin Li was 2024 het jaar waarin Baidu transformeerde van een internetbedrijf in een AI-onderneming. Dit jaar is het de bedoeling dat de investeringen in AI zich meer gaan uitbetalen.

Is Grok het Amerikaanse antwoord op DeepSeek?

De Amerikanen zitten uiteraard ook niet stil. Elon Musk presenteerde een nieuwe versie van zijn AI-chatbot: Grox-3, ontwikkeld door xAI. Deze heeft volgens hem "meer dan tien keer" zoveel rekenkracht als de voorganger en verslaat volgens hem concurrenten als ChatGPT, DeepSeek en Gemini.

Wall Street wisselend aan de dag begonnen

Wall Street ging vandaag na een lang weekend weer open. Het beeld is wisselend: de S&P500 staat met nog enkele uren te gaan fractioneel hoger, de Nasdaq Composite en de Dow Jones-index nipt lager.

Intel: +10%

De beurswaarde van Intel is in één klap met 10% gestegen. Dat heeft alles te maken met het bericht in
The Wall Street Journal van afgelopen weekend dat TSMC en Broadcom elk zouden azen op een onderdeel van het bedrijf. TSMC zou een controlerend belang willen nemen in de Amerikaanse fabrieken van Intel, inspelend op de wens van de Amerikaanse president Trump om de Amerikaanse chipproductie te stimuleren. En Broadcom zou interesse hebben in de chipdesignafdeling en de marketingorganisatie.

Het is allemaal nog heel pril, voegde WSJ als disclaimer toe. Het is bovendien nog maar de vraag of het Witte Huis het een goed idee vindt als een buitenlands bedrijf dat aan de knoppen zit in een Amerikaanse chipfabriek van de chipfabrikant. Dus of het er van komt, moeten we afwachten. De koers van Broadcom staat 2,4% in de min.

Nieuws is er ook over Nike (+4,4%) dat samen met Skims, het shapewear-merk van Kim Kardashian, een nieuw sportmerk voor vrouwen gaat lanceren. De naam is niet bijster origineel: NikeSkims.

Tussenstand: cijferseizoen VS iets beter dan gemiddeld

Beleggers in Amerikaanse largecaps hebben tot nu toe weinig reden tot klagen. Inmiddels heeft bijna 80% van de bedrijven uit de S&P500 de kwartaalcijfers gepubliceerd. Hiervan heeft 76% de verwachtingen voor de winst per aandeel verslagen. Dat ligt iets boven het gemiddelde over de afgelopen 10 jaar (75%). Gemiddeld genomen ligt de winst 7,3% boven de gemiddelde verwachting van analisten. Ook dat ligt boven het langjarige gemiddelde van 6,7%.

In de energiesector en de industrie waren relatief gezien de grootste tegenvallers.

De brede markt

  • De AEX-index deed het minder dan de meeste andere Europese beurzen, die wél in meerderheid een dagwinst binnensleepten.
  • De belangrijkste indices op Wall Street liggen er wisselend bij.
  • De rente op Amerikaanse staatsobligaties met een looptijd van 10 jaar is met 6 basispunten opgelopen naar 4,54%.
  • De Nederlandse tienjaarsrente doet 2,68%.
  • De euro noteert 1,0445 ten opzichte van de dollar
  • De goudprijs staat 1,1% hoger op $2.931 per troy ounce.
  • De CBOE VIX-index (graadmeter van volatiliteit) is opgelopen naar 15,45 punten.
  • De olieprijzen staan circa 0,4% hoger.
  • De bitcoinkoers is met 1,5% gedaald naar $94.431.

Verder op het Damrak

Dit zijn de grootste stijgers en dalers van vandaag:

  • De Britse mededingingsautoriteiten hebben voorwaardelijk groen licht gegeven voor de verkoop van twee fabrieken van ForFarmers in het VK. Op 13 mei valt het definitieve besluit. De koers van ForFarmers steeg met 1%
  • Tang Capital, een Amerikaanse investeerder, heeft een flink belang van 7,45% opgebouwd in Galapagos. De koers schoot met 4,2% omhoog. Gisteren behoorde Gala ook tot de best presterende aandelen op het Damrak, met een koersstijging van 3,3%>
  • Verder hebben diverse zakenbanken zich geroerd. De koers van Alfen steeg met 4,8%, ondanks een koersdoelverlaging door KBC Securities (van €24 naar €20). Het advies bleef wel Accumuleren (vergelijkbaar met een koopadvies)
  • Bank of America trok het koersdoel van Euronext met €10 op naar €135, met handhaving van het koopadvies. De koers steeg met 1,3%
  • Berenberg is gestart met het volgen van - daar is-ie weer - Theon International. Het aandeel krijgt een koopadvies en een koersdoel van €20. De koers steeg zoals gezegd met 13%.
  • Alle drie bedrijven die morgen met cijfers komen hebben er een dagwinst uit gesleept. Philips eindigde 0,3% hoger, ASR won 1% en Vopak 1,4%.

Nieuws

Het nieuws van vandaag:

  • 16:17 Vertrouwen Amerikaanse huizenbouwers flink gedaald
  • 14:43 Empire State index fors gestegen
  • 12:43 Bank of America verhoogt koersdoel Euronext
  • 12:22 Winstverdubbeling voor Baidu
  • 11:31 Stijging Duitse ZEW-index
  • 10:55 Britse toezichthouder keurt desinvestering twee fabrieken ForFarmers voorwaardelijk goed
  • 10:04 ABU: uren en omzet uitzendbranche blijven onder druk
  • 09:59 Franse inflatie weer gestegen
  • 09:31 KBC Securities verlaagt koersdoel Alfen
  • 08:53 Tang Capital meldt flink belang in Galapagos
  • 07:16 Berenberg zet koopadvies op Theon
  • 07:06 Overwegend groene koersen in Azië
  • Alle overige nieuwsberichten bekijkt u hier

Agenda: Philips, ASR, Vopak en Fed-notulen

Morgen trekt de cijferstorm behoorlijk aan naar windkracht 7.

Als we ons tot Nederland beperken: voorbeurs opent Philips de boeken. De vorige kwartaalcijfers vielen tegen, vooral in China. Het concern zag zich toen genoodzaakt de prognose voor 2024 neerwaarts bij te stellen. Philips verwacht nu een vrije kasstroom van €0,9 miljard en een vergelijkbare-omzetgroei van 0,5% tot 1,5%.

De gemiddelde verwachtingen van analisten voor het vierde kwartaal:

  • Omzet: €5,07 miljard (versus €5,06 miljard een jaar eerder)
  • Aangepaste Ebita: €687 miljoen (was in Q3 van 2023 nog €653 miljoen)
  • Ebitamarge: 13,6% (tegen 12,9% een jaar eerder)
  • Nettowinst: €279,2 mmiljoen
  • Wpa: €0,54.

Wees er ook op voorbereid dat de affaire met slaapapneuapparaten nog niet helemaal voorbij is. Philips trof hiervoor vorig jaar een schikking van $1,1 miljard. Maar onlangs meldde advocatenkantoor DRRT dat een groep van meer dan honderd institutionele beleggers een schadevergoeding eist van ruim €800 miljoen, omdat Philips jarenlang de gezondheidsrisico's van de apparaten zou hebben verzwegen. Philips wijst overigens alle beschuldigingen van de hand.

Ook ASR komt met cijfers, als eerste verzekeraar van de drie. De meeste zakenbanken hebben een lichte voorkeur voor deze verzekeraar, merkte analist Martin Crum onlangs al op. Het aandeel krijgt volgens de laatste inventarisatie van persbureau Bloomberg maar liefst 17 koopadviezen en - in tegenstelling tot de andere twee - geen enkel hold- of sell-advies. We gaan woensdag zien of dat enthousiasme terecht is. Een dag later volgen de cijfers van NN Group en Aegon.

Lees ook: Markt lijkt verzekeraar ASR te herontdekken

Cijfers komen er ook van Vopak. Het ging dit aandeel de afgelopen 12 maanden behoorlijk voor de wind, gelet op de koersstijging van 36,7%. Dat is niet zo vreemd: het tankopslagbedrijf profiteert van een relatief hoge bezettingsgraad en verhoogde afgelopen jaar tot drie keer toe de outlook voor 2024.

Het concern verwacht over 2024 een Ebitda ex-items van €930-€950 miljoen. Analisten zitten gemiddeld iets boven het midden van deze range en rekenen op zo'n €941,3 miljoen. Dat is minder dan in 2023 (€964 miljoen). De overige taxaties:

  • Omzet: €1,31 miljard, tegen €1,43 in 2023
  • Nettowinst: €408 miljoen, tegen €413 miljoen het jaar ervoor

CFO Michiel Gilsing zei afgelopen najaar tegen ABM Financial News dat Vopak open staat voor een nieuw aandeleninkoopprogramma, mits het aandeel aantrekkelijk is geprijsd. Hierover wordt pas meer bekend op de beleggersdag op 13 maart.

Lees ook: Vopak is priced for perfection: adviesverandering

's Avonds worden de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve vrijgegeven. Enkele weken geleden besloot de Fed na drie renteverlagingen van in totaal 1 procentpunt een rentepauze in te lassen. Fed-voorzitter Jerome Powell zei in het begeleidende commentaar dat hij geen haast heeft de rente verder te verlagen, en dat hij eerst wil zien dat de inflatie duurzaam op weg is naar de gewenste 2%. De CPI van afgelopen week maakte duidelijk dat hiervan nog geen sprake is. De (kern)inflatie was zelfs tegen de verwachting in opgelopen.

Lees ook: Markt verwacht nieuwe rentepauze Fed en dit zijn de opvallendste uitspraken van Powell

Hierbij de complete agenda:

    00:50 Handelsbalans januari (Jap)
    07:00 Ontex Q4-cijfers
    07:00 ASR Q4-cijfers
    07:00 Philips Q4-cijfers
    07:00 Vopak Q4-cijfers
    08:00 Consumenten- en producentenprijzen januari (VK)
    08:00 HSBC Q4-cijfers (VK)
    13:00 Hypotheekaanvragen wekelijks (VS)
    14:30 Woningbouw en bouwvergunningen januari (VS)
    18:00 Aedifica Q4-cijfers
    18:00 Ascencio Q4-cijfers
    20:00 Federal Reserve notulen (VS)

En dan nog even dit

Thank you mr. president

ABP is vorig jaar uit Alphabet, Meta en Tesla gestapt, omdat zij niet voldeden aan de aangescherpte criteria voor verantwoord ondernemen. Het roept de vraag op waartoe je als pensioenfonds op aarde bent: zorgen voor een goed pensioen of de wereld redden. De kritiek op deze beleidskeuze is niet mals. Terecht?

Het kan nog altijd niet op:

U bent weer bijgepraat. Ik wens u een fijne avond toe!