ReadArt schreef op 22 januari 2018 17:16:
[...]
Dat valt erg mee omdat met deze lage rente, de rente die je betaalt een kleiner deel is van je maandlasten tov de aflossing. Ik heb zelf een hypotheek van 213.000€ met een rente van 1.65% 10 jaar vast. Ik zal de consequenties voorrekenen. op dit moment betaal ik een Annuïteit van bruto 750,53 per maand. Dit bestaat nu inmiddels (na 10 maanden) voor 287,18 aan rente en voor 463,35 uit aflossing.
Als mijn rentevastperiode afgelopen is dan heb ik een schuld over van 153.335 euro. Bij een verlening voor nog eens 10 jaar vast tegen 3.5% zou ik dan uitkomen op een bruto annuïteit van 889,28 per maand. Dit is een stijging van 18%, of 140 euro per maand. deze 18% stijging na 10 jaar komt neer op een stijging van minder dan 1.7% per jaar. Deze stijging gaat dus minder hard dan de inflatie van 2% waar men naar streeft. het maandbedrag over 10 jaar is dus in feite minder waard dan nu.
Tot nu toe keken we alleen naar het brutobedrag. Als we naar het nettobedrag kijken worden de verschillen iets groter. Stel we gaan voor nu uit van een hypotheekrenteaftrek van 50%, dan kom je op een netto maandbedrag van 607 euro. Laten we voor de hra over 10 jaar uitgaan van een aftrek van maar 38%. dan kom je na verlening uit op een netto maandbedrag van 719.een stijging van 18.5%. Nog steeds onder de verwachte inflatie dus.
Persoonlijk zal ik waarschijnlijk eerder overschakelen naar een lager variabel rentepercentage ipv het nog eens 10 jaar vastzetten. Daarmee ben je over het algemeen nog goedkoper uit.
De stelling dat dit tot een megaprobleem leidt lijkt me dan ook zwaar overdreven. Vroeger, toen iedereen nog aflossingsvrij leende waren die risico's veel groter, omdat de schuld niet minder werd gedurende de looptijd en de rentecomponent 100% van je maandbedrag uitmaakte. Ongetwijfeld zullen er mensen bij zijn die op zo'n grote voet leven dat ze elke maand niets overhouden en er geen rekening mee houden dat de maandlasten gaan stijgen na het verlopen van de rentevastperiode. Maar dit zal eerder uitzondering zijn dan regel.